Miejsca nurkowe
an image
Gdzie zanurkować w weekend?
Tutaj znajdziesz opisy różnych
interesujących miejsc w których możesz zanurkować:
Ciekawe miejsca nurkowe...

PostHeaderIcon Kamieniołom Piechcin

Województwo: Kujawsko-Pomorskie
Najbliższa miejscowość: Piechcin
Maksymalna głebokość: 25 metrów
Infrastruktura nurkowa: W trakcie rozbudowy
Opłaty: Około 20 zł od osoby

Piechciński kamieniołom jest świetnym miejscem wypadowym na weekendowe nurkowania. Pod wodą czekają na nas bardzo interesujące, stromo opadające skałki, głazy, ciekawie układające się drzekwa i krzaczki, platformę do ćwiczeń, małego fiata, żaglówkę, a nawet 12 metrowy jacht morski. Przejrzystość turkusowej wody jest stosunkowo wysoka i niekiedy potrafi przekroczyć nawet 10 metrów, jakkolwiek z uwagi na to, iż okolice stanowią złoża skał wapiennych, woda ta ulega bardzo szybko zmętnieniu w przypadku pojawienia się opadów deszczu. Mleczny osad potrafi utrzymać się nawet kilka dni i czasami jest wręcz nieprzewidywalny. Na szczęście na więszkych głebokościach praktycznie zawsze wizura jest w miarę przyzwoita.

   

Dojazd na miejsce jest stosunkowo łatwy, ostatnio jednak nieco zmieniony, ze względu na wybudowane przez pobliski zakład ogrodzenie na starym przejeździe. I tak, jadąc od strony Inowrocławia drogą wojewódzką numer 251 docieramy do miejscowości Piechcin (gmina Barcin). Dojeżdżąjąc do końca tej miejscowości (przy znaku informacyjnym), skręcamy na skrzyżowaniu w lewo (jest tam też charakterystyczna tablica kierunkowa "Polbruk"). Teraz jedziemy prosto i tuż za przejazdem kolejowym odbijamy w prawo (tu także jest drugi drogowskaz "Polbruk"). Droga ta natychmiast rozwidla się, a my kierujemy się w lewą odnogę. Następnie, po chwili przejeżdżamy przez kolejny przejazd kolejowy i tuż za nim skręcamy w lewo. Po kilkuset metrach dojeżdzamy do miejsca w którym musimy przejechać pod kolejowym przejazdem znajdującym się po lewej stronie, a tuż za nim skręcamy w drogę w prawo. Jadąc nią, po chwili docieramy na miejsce - spory parking z łagodnym zejściem do wody.


Wyświetl większą mapę

Nurkowania w tym zbiorniku mogą dostarczyć nam niezapomnianych wrażeń. Jeśli więc mieszkasz niedaleko lub masz okazję być tu przejazdem, gorąco zachęcam do odwiedzenia tego miejsca. Akwen ten nadaje się do nurkowania nawet dla początkujących płetwonurków, jakkolwiek należy zachować ostrożność i nie bagatelizować tego zbiornika, szczególnie z uwagi na łatwość zmącenia się wody (np płetwami), a co za tym idzie utratę widoczności. Trzeba także pamietać, iż dno opada tu w wielu miejscach bardzo stromo, dlatego bardzo ważne jest zachowanie dobrej pływalności. Na większych głebokościach należy liczyć sie także z niską temperaturą wody.


Schemat rozmieszczenia podwodnych atrakcji - kliknij zdjęcie aby je powiększyć - © Marek Gaca